Aktualności

Wesoła Wielkanoc z Coqui!

Wesoła Wielkanoc z Coqui!

Jeśli nie możesz doczekać się nadchodzących Świąt Wielkanocy przygotowaliśmy kilka ciekawostek wprowadzających w świąteczny nastrój. A jeśli Wielkanoc kojarzy Ci się z prezentami, Coqui ma też coś dla Ciebie. Za zakupy powyżej 100 zł na www.coqui.pl otrzymasz rabat w wysokości 28 zł oraz darmową wysyłkę. Wystarczy wybrać produkt i w koszyku wpisać kod rabatowy "Wielkanoc". Kod ważny do niedzieli 3 kwietnia 2016 r.

Dla wielu, Wielkanoc oznacza świętowanie nadejścia wiosny oraz cieplejszych i dłuższych dni. Dla inncyh są to święta związane z wiarą chrześcijańską oraz ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem jezusa Chrystusa. Nazwa Wielkanoc wywodzi się z Wielkiej Nocy, kiedy Chrustus zmartwychwstał. Wielkanoc jest obchodzona w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, dlatego są to święta ruchome i mogą wypaść w terminie pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.

Tridumm Paschalne 

Niedziela Palmowa -  Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, w którym obchodzi się pamiątkę Męki śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkie Msze św. odprawia się tak, aby były wspomnieniem uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, a szczególnie przypomina nam o tym, specjalny obrzęd przed Mszą św. i poświęcenie palm. We wszystkich obrzędach używa się czerwonego koloru szat liturgicznych.

Wielki Czwartek - W tym dniu cichną wszystkie dzwony kościelne. Dzwony zastępuje się kołatkami i grzechotką.

Wielki Piątek - dzień, kiedy Jezus został skazany i ukrzyżowany. Kiedyś był to dzień ścisłego postu, teraz obowiązek ten został zniesiony. W ten dzień nie powinno się sprzątać i wykonywać prac polowych. 

Wielka Sobota - dzień zakończenia postu, który trwał 40 dni. Dzień sprzątania, gotowania, zdobienia jaj i przygotowywania się do Zmartwychwstania Jezusa. 

Niedziela Wielkanocna -  dzień, w którym Chrystus zmartwychwstał. Na tą pamiątkę wszyscy rano zasiadamy do zastawionego po brzegi stołu i świętujemy ten dzień.

Poniedziałek Wielkanocny - Śmigus Dyngus. Zwyczaj początkowo związany był z obrzędami praktykowanymi poprzez radość po odejściu zimy i nadejściu wiosny. Polegał m.in. na oblewaniu dam wodą, któremu towarzyszyło ich chłostanie. Dzisiaj zwykle polega na oblewaniu innych wodą.

 

Znaczenie kolorów pisanek

Cztery podstawowe kolory, którymi są barwione jaja, nie są przypadkowe. Wiesz co oznaczają dane kolory?  

Czerwony - oznacza miłość, nowe życie i ochronę przed demonami.
Zielony - to oznaka młodości, symbol natury, wiosny i życia.
Żółty - światło, słońce.
Niebieski - jest znakiem czystości, wiary oraz jest to kolor wody.


Czy zdecydujesz się pomalować lub ufarbować pisanki albo upieczesz babkę lub mazurka, świętuj Wielkanoc na swój sposób. Ciesz się z wolnych dni, wypocznij i spędź czas z bliskimi. Wesołych i ciepłych Świąt Wielkanocy życzy Coqui.

Wysłany 725 dni temu|24.03.2016|Autor: Coqui

Wszystkie artykuły

Obserwujcie nas