Aktualności

Prima Aprilis

Prima Aprilis

Święto związane z pierwszym dniem kwietnia, obchodzone w wielu krajach. Polega na robieniu żartów lub celowym wprowadzaniu w błąd. Pochodzenie zwyczaju nie jest znane, ale według nas na pewno wiążę się z wprowadzeniem w dobry nastrój przed zbliżającą sie wiosną.

Pzypuszcza się, że ostatecznie prima aprilis zaczęło być obchodzone 1 kwietnia we Francji. W 1564 roku król Karol IX zreformował kalendarz zmieniając pierwszy dzień nowego roku z 1 kwietnia na 1 stycznia. Dzisiaj we Francji pierwszy dzien kwietnia nazywany jest "Dniem kwietniowej ryby" i nawiązuje do przypinania do pleców kartki z rybą, osobie, którą uda się nabrać.

W krajach anglojęzycznych 1 kwietnia jest nazywany „Dniem Głupców” (April Fools’ Day lub All Fools’ Day). W Wielkiej Brytanii, Australii i RPA, zwyczaj robienia sobie żartów obowiązuje tylko do godz. 12. W innych krajach germańskojęzycznych dzień ten jest nazywany po prostu "1 kwietnia". W Szkocji znany jest jako „polowanie na głupca” (Hunt the gowk Day), na Litwie „Dzień kłamcy” (Melagio diena), w Portugalii „Dzień kłamstwa” (Dia da mentira). W Rosji 1 kwietnia nosi nazwę „Dzień śmiechu” (День смеха). 

Dziś pierwszy kwietnia obchodzimy jako dzień radosny, w którym celowo próbuje się wprowadzić innych w błąd. Śmiech to zdrowie!

Wysłany 720 dni temu|01.04.2016|Autor: Coqui

Wszystkie artykuły

Obserwujcie nas