Aktualności

Co wiesz o Bożym Narodzeniu??

Co wiesz o Bożym Narodzeniu??

W Boże Narodzenie świętujemy narodziny Jezusa Chrystusa, to wie każdy. Cały okres świętowania trwa od 25 grudnia do pierwszej niedzieli po 6 stycznia, i po raz pierwszy obchodzony był w 336 roku w Rzymie, kto z was wiedział tak dużo. W Polsce obchody świąt Bożego Narodzenia zaczynamy w Wigilię, 24 grudnia, i choć Boże Narodzenie jest świętem chrześcijańskim, większość z nas postrzega je jako święta pokoju, rodzinne i pełne miłości, niezależnie od ich przekonań religijnych.

W święta Bożego Narodzenia ubieramy choinkę, przygotowujemy karpia, szykujemy łóżeczko dla Jezuska, wybieramy się na pasterkę oraz odwiedzamy rodzinę i bliskich. Skąd wzięły się te tradycję i jaka jest ich historia?

Prawie w każdym domu można znaleźć bogato przystrojoną choinkę. Tradycja dekorowania jodły, sosny lub świerku przyjechała do nas z Niemiec. Pierwsza choinka została przystrojona w 1812 roku na zamku w Liben. Jako dekoracji użyto jabłek, orzechów oraz innych produktów spożywczych. W XVIII w. do wiszących ozdób dołączyły płonące świece. Dziś dodajemy także bombki lub własnoręcznie wykonane ozdoby. 

Zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu, szukamy na niebie pierwszej gwiazdki. Jest ona symbolem Gwiazdy Betlejemskiej i przypomina nam o narodzinach Jezusa. Jedną z głównych tradycji podczas kolacji wigilijnej to dodatkowy talerz dla zbłąkanego gościa oraz siano pod obrusem. Zwyczaj wkładania siana pod obrus wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Ma związek z pradawnym świętem agrarnym. Wigilię pod obrusem umieszczano siano lub w rogu izby ustawiano snopek siana.
Tradycja przyrządzania karpia to najmłodsza spośród wszystkich. Ryby na wigilijnym stole zaczęły pojawiać się częściej na początku XIX wieku u zamożniejszych rodzin. Oprócz karpia na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście potraw. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. 

Czysto polską tradycją jest opłatek. Nigdzie poza naszym krajem i niektórymi regionami Litwy nie ma zwyczaju dzielenia się opłatkiem przy składaniu życzeń.

Czy obchodzicie tradycyjne Boże Narodzenie, czy też nie, na pewno cieszycie sie na nadchodzące wolne dni z rodziną i bliskimi. Coqui życzy "Wesołych i spokojnych Świąt!"

Wysłany 819 dni temu|21.12.2015|Autor: Coqui

Wszystkie artykuły

Obserwujcie nas